وبلاگ طرفداران بانوی شعر ایران : فروغ فرخزاد
بانو ، سال هاست که با رفتن تو، رویای پرواز تمام پروانه های درّه ی ابریشم، در پیله های تنهایی شان پوسیده و مهتاب روشنی آن سال ها، بر فراز آسمان گرفته ی اکنون، وصله ی ناجوری بیش نیست. و تو، که نیستی تا بگویی این شب ها را کجای این جهان بی گفت و گو اتراق کنیم، و آسمان خالی پرواز را با کدام پروانه ی خسته ای پر، که بگویی چرا هر چه باد می آید، بوی آشنایی به مشاممان نمی رسد، چرا هر چه باد می اید، بوی دشنه می آورد و کابوس؟ و هر چه باران می اید، شیون گریه می بارد از آسمان؟
مشاهیر :: فریدون فرخزاد

فریدون فرخزاد (ت : ۱۵ مهر ۱۳۱۷ در تهران - د :  ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ در بن آلمان) شاعر، برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون، خواننده، مجری تلویزیونی و رادیویی، ترانه‌سرا، آهنگساز، بازیگر و فعال سیاسی ایرانی معترض به حکومت جمهوری اسلامی ایران بود که با سلاخی‌شدن (۱۷ ضربه کارد) به قتل رسید. وی برادر فروغ فرخزاد شاعر معاصر ایرانی بود.

فریدون فرخزاد در پانزدهم مهر ماه سال ۱۳۱۷ در چهارراه گمرک تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی‌تبار متولد شد. فریدون فرزند توران وزیری‌تبار و محمد فرخزاد است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان خواهرش، فروغ فرخزاد و خواهر بزرگترش، پوران فرخزاد را نام برد. مدتی در دبستان رازی و بعد در دبیرستان دارالفنون درس خواند و سپس به آلمان رفت. در مونیخ، وین و برلین حقوق سیاسی خواند. پایان نامهٔ دکترای علوم سیاسی را دربارهٔ تأثیر عقاید مارکس بر کلیسا و حکومت آلمان شرقی نوشت و از دانشگاه مونیخ فارغ التحصیل شد.

او در سال ۱۹۶۲ در آکسفورد با "آنیا بوچکووسکی" زنی آلمانی که علاقه مند به تئاتر و ادبیات بوده ازدواج کرد. فرزند نخست آنها،"اوفلیا" در کودکی درگذشت و فرزند دوم آنها "رستم" نام داشت. فرخزاد و بوچکووسکی پس از مدتی از هم جدا شدند. فرخزاد برای بار دوم، با زنی ایرانی به نام ترانه ازدواج کرد که آن نیز منجر به جدایی شد.

فریدون فرخزاد از نوجوانی به شعر و سرودن آن علاقه داشت و ازدواج با "آنیا" او را در کار شعر جدی تر ساخت. شعرهایش را به زبان آلمانی برای روزنامه "زود دویچه " و نیز مجله دو زبانه "کاوه " فرستاد که پیش از او شعرهای "سیروس آتابای" را نیز انتشار داده بودند. چیزی نمی‌گذرد که "مارتین والسر" نویسنده معروف، یازده شعر او را برای انتشار در یک جنگ ادبی که انتشارات "زورکامپ " قصد چاپ آن را داشته برمی گزیند.

فرخزاد سر انجام در سال ۱۹۶۴ نخستین مجموعه شعر مستقل خود را با عنوان "فصل دیگر" انتشار داده که تحسین بعضی منتقدان معروف را بر انگیخت. شاعر معروف آلمان "یواهنس بوبروفسکی" نیز پیشگفتاری برای "فصل دیگر" نوشت.

پنج ماه بعد از انتشار، جایزه ادبی شعر برلین را نیز از آن خود ساخت که اعطای آن با سخنرانی بوبروفسکی همراه بود. او از جمله گفته‌است: "فریدون فرخزاد - و نیز سیروس آتابای به ما نشان می‌دهند که دنیای آکنده از وحشت جنگ هنوز جای زیستن است." اشعار آلمانی وی از سوی ناشران بزرگ کتاب آلمان به‌عنوان بهترین اشعار سال برندهٔ جایزه شد و در کتابی که همه ساله منتشر می‌شود آثار فریدون فرخزاد در ردیف ده شاعر و نویسندهٔ سال چاپ شد."فصل دیگر"، در ردیف آثار گوته و شیللر قرار گرفت. شعر فرخزاد که دربارهٔ برلین بود نیز جایزهٔ ادبیات برلین را گرفت.

فریدون فرخزاد چند سالی عضو آکادمی ادبیات جوانان مونیخ بوده و در سال ۱۹۶۶ به رادیو و تلویزیون این شهر نیز راه پیدا کرده‌است. در رادیو سلسله برنامه‌هایی همراه با طنز و توام با موسیقی خاورمیانه، از جمله ایران تهیه می کرده و در تلویزیون مجموعه فیلم رنگی "خیابان‌های آلپ" را ساخته‌است.

او در ۱۹۶۷ روی موزیک محلی (فولکلور) ایران، موزیک مدرن ساخت و با این موزیک به فستیوال موزیک اینسبورگ اتریش راه یافت که جایزهٔ اول را هم دریافت نمود. در همان سال امتحان دانشگاه خود را هم داد و در رشتهٔ حقوق سیاسی با درجه دکترا (Ph.D) فارغ التحصیل گردید. فریدون فرخزاد به جز زبان فارسی به زبانهای آلمانی، انگلیسی و فرانسوی سخن می‌گفت.

فریدون فرخزاد، به جز مدرک دکترای علوم سیاسی، شاعر، نویسنده، برنامه پرداز، هنرپیشه، خواننده و مبتکر چندین برنامه تلویزیونی، از جمله برنامه موفق «میخک نقره‌ای» در ایران بود که تعداد زیادی از هنرمندان کنونی و مشهور ایران را به مردم معرفی نمود که ستار، ابی، مرتضی، شهره و شهرام صولتی، لیلا فروهر، نوش آفرین، سلی،سعید محمدی و روحی ساوجی از جمله آنان می‌باشند. او می‌کوشید شیوه ویژه خود را در شومنی تلویزیون داشته باشد. بخش‌هایی از شعرهای او به کاباره‌های سیاسی اروپایی شباهت داشت و در لابلای تکه‌های سرگرم کننده انتقادهایی از سیاست‌های روز را می گنجانید. فرخزاد در رابطه با مجری گریش در تلویزیون گفته‌است: " همیشه سعی می‌کنم مردم را در یک برنامه سه ساعته تلویزیونی که پر از خنده و شوخی و آواز و رقص است متوجه مطالبی بکنم که ارزش دارد بر روی آن‌ها فکر بشود."

او در سال۱۳۵۰ در فیلم دلهای بی آرام، به کارگردانی اسماعیل ریاحی و بازی ایرج قادری و شهلا ریاحی نیز ایفای نقش کرد.

 

فرخزاد در زمینه موسیقی نیز فعالیت داشت و ملودی‌های روز غربی را در پیوند با شعر فارسی می‌خواند مثل "آداجیو" و یا " آیا برامس را دوست دارید؟" و گاه ترانه‌هایی مثل "آواز خوان، نه آواز" و "شهر من تهران" را خود می‌ساخت. آلبوم‌های موسیقی بسیاری نظیر کسی میاید، خاطره یک، شب بود بیابان بود، شهر من، آفتاب می‌شود و آهنگ‌های طلائی از او منتشر شده‌است.

 

فرخزاد در سال ۱۳۵۵ پس از هنگام کشته شدن حمید اشرف با دسته گل به دیدار مادر او رفت و به همین دلیل از رادیو اخراج شد.

فریدون فرخزاد پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدت کوتاهی را در بازداشت به سر برد و سپس به شهر لس آنجلس در امریکا مهاجرت کرد. او کتاب در نهایت جمله آغاز است عشق، را در این شهر منتشر کرد. فرخزاد درباره انتشار کتابش در لس آنجلس می‌گوید: "این جا، شهر نیست، جنگل است. شوره زار است، کویر است، مرداب است و بوی تعفن آن جهان را پر کرده‌است! شاید کتاب من نسیم معطری باشد به مشام جان‌های خسته از خیانت و جنایت! و خجالت می‌کشم که چاپ اول کتابم در لس آنجلس منتشر می‌شود."

فرخزاد پس از مدتی ابتدا در شهر هامبورگ آلمان و سپس شهر بن، ساکن شد و به فعالیت‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی پرداخت.

فریدون فرخزاد به‌سال 1991 در فیلم «I Love Vienna»، به‌فارسی «وین را دوست دارم» نقش یک مسلمان افراطی را ایفا کرد.

او پس از انقلاب کنسرتهای متعددی در شهرهای گوناگون جهان برگزار می‌کرد. فرخزاد هم چنین به مدت چهار سال، برنامه‌های رادیویی "سلام همسایه ها" را که برای ایران پخش می‌شد، تهیه می‌کرد. آخرین کتاب شعر فرخزاد به نام «من از مردن خسته‌ام» در انتقاد از حکومت مذهبی بود.

پوران فرخزاد خواهر فریدون فرخزاد می‌گوید که در سال‌های جنگ ایران و عراق، فریدون سه بار به عراق سفر و به نوجوانان اسیر ایرانی درعراق کمک کرده‌است.

 

منبع : Wikipedia

وب سایت : www.farrokhzad.info

 

 

نامه ای به یک فاحشه

 

سلام فاحشه !

تعجب كردی!؟... میدانم در كسوت مردان آبرومند، اندیشیدن به تو رسم، و گفتن از تو ننگ است ! اما میخواهم برایت بنویسم شنیده ام، تن می فروشی، برای لقمه نان! چه گناه كبیره ای…! میدانم كه میدانی همه ترا پلید می دانند، من هم مانند همه ام.

راستی روسپی !

از خودت پرسیدی چرا اگر در سرزمین من و تو، زنی زنانگی اش را بفروشد كه نان در بیارد رگ غیرت اربابان بیرون می زند !! اما اگر همان زن كلیه اش را بفروشد تا نانی بخرد و یا شوهر زندانی اش آزاد شود این «ایثار» است !

مگر هردواز یك تن نیست؟

مگر هر دو جسم فروشی نیست؟

تن در برابر نان ننگ است ...

بفروش ! تنت را حراج كن…

من در دیارم كسانی را دیدم كه دین خدا را چوب میزنند به قیمت دنیایشان

شرفت را شكر كه اگر میفروشی از تن می فروشی نه از دین

شنیده ام روزه میگیری،

غسل میكنی،

نماز میخوانی،

چهارشنبه ها نذر حرم امامزاده صالح داری،

رمضان بعد از افطار كار می كنی،

حرم تعطیلی.

من از آن میترسم كه روزی با ظاهری عالمانه، جمعه بازار دین خدا را براه كنم، زهد را بساط كنم، غسل هم نكنم، چهارشنبه هم به حرم امامزاده صالح نروم، پیش از افطار و پس از افطار مشغول باشم، محرم هم تعطیل نكنم!

فاحشه !!!… دعایم كن !!!

 

ادامه مطلب
نظرات :
what coconut oil در تاریخ پنجشنبه 23 آبان 1398 09:04 ق.ظ گفته :

I really like what you guys are up too. This type of clever work and exposure!
Keep up the good works guys I've included you guys
to my own blogroll.
فروغ
quest bars در تاریخ دوشنبه 6 آبان 1398 06:15 ب.ظ گفته :

What's up to every body, it's my first visit of this
blog; this web site consists of awesome and actually fine material in support
of readers.
فروغ
health benefits در تاریخ جمعه 3 آبان 1398 01:41 ب.ظ گفته :

Great work! This is the kind of info that are supposed
to be shared around the internet. Shame on the search engines for now not positioning this
put up higher! Come on over and consult with my web site .
Thank you =)
فروغ
quest bars cheap در تاریخ جمعه 19 مهر 1398 02:35 ب.ظ گفته :

whoah this blog is fantastic i like studying your posts.

Stay up the good work! You understand, many individuals
are looking around for this information, you can help them greatly.
فروغ
quest bars cheap در تاریخ چهارشنبه 17 مهر 1398 04:39 ب.ظ گفته :

Ahaa, its fastidious conversation regarding this article here at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting
here.
فروغ
quest bars cheap در تاریخ شنبه 16 شهریور 1398 03:55 ب.ظ گفته :

Very nice article, just what I wanted to find.
فروغ
minecraft games در تاریخ سه شنبه 12 شهریور 1398 08:01 ب.ظ گفته :

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I
have found something that helped me. Appreciate it!
فروغ
descargar facebook در تاریخ سه شنبه 29 مرداد 1398 12:17 ق.ظ گفته :

I used to be able to find good information from your content.
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:31 ق.ظ گفته :

I pay a quick visit every day some web sites and websites to read articles, however this webpage
presents quality based posts.
فروغ
plenty of fish در تاریخ چهارشنبه 9 مرداد 1398 07:17 ب.ظ گفته :

If some one desires to be updated with most up-to-date technologies
therefore he must be visit this web page and be up to date everyday.
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ پنجشنبه 27 تیر 1398 03:56 ب.ظ گفته :

The other day, while I was at work, my cousin stole my
iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ شنبه 1 تیر 1398 08:50 ق.ظ گفته :

Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell
and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear."
She put the shell to her ear and screamed. There was
a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!

LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
فروغ
download minecraft for free در تاریخ جمعه 27 اردیبهشت 1398 06:52 ب.ظ گفته :

Magnificent site. Plenty of helpful info here.
I am sending it to several buddies ans additionally sharing
in delicious. And certainly, thanks in your sweat!
فروغ
minecraft download mojang در تاریخ پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 03:00 ق.ظ گفته :

Wow, superb weblog format! How lengthy have you ever been running a blog
for? you made running a blog look easy. The total look of your website is fantastic, let alone the content material!
فروغ
download minecraft for free در تاریخ چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 12:22 ق.ظ گفته :

This is the right web site for anyone who really wants to understand this topic.

You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
You certainly put a fresh spin on a topic that's been written about for decades.
Great stuff, just great!
فروغ
gamefly در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 01:23 ب.ظ گفته :

Fantastic post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.

Many thanks!
فروغ
minecraft در تاریخ چهارشنبه 21 فروردین 1398 07:24 ق.ظ گفته :

Article writing is also a excitement, if you know then you
can write if not it is complicated to write.
فروغ
minecraft در تاریخ جمعه 16 فروردین 1398 12:07 ب.ظ گفته :

As the admin of this website is working, no hesitation very
quickly it will be famous, due to its quality contents.
فروغ
minecraft در تاریخ جمعه 16 فروردین 1398 12:28 ق.ظ گفته :

Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing these things, therefore I am
going to let know her.
فروغ
minecraft در تاریخ دوشنبه 12 فروردین 1398 10:35 ق.ظ گفته :

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?
فروغ
نیل در تاریخ یکشنبه 24 آذر 1392 08:51 ب.ظ گفته :

هر وقت تصویر یا نام فریدون را در برابر دیدگان خود می بینم ، اندک زمانی به فکر فرو می روم که چرا، که چرا فریدون.....
آیا باز هم فریدونی خواهد آمد؟
اگر فریدون الان زنده بود ، چگونه فکر می کرد و چگونه می زیست؟
و در اثنای تفکرات خود، خودم را متقاعد می کنم که اگر می بود، قطعاً خودکشی می کرد!

فروغ
امید : درود بر شما. چیزی به ذهنم در این لحظه نمی رسه که در بیان احساسات زیبای شما بگم. فقط این مژده رو بدم که تا پایان هفته ی آینده احتمالا 2،3 آلبوم فریدون عزیز رو برای دانلود در این تارنما خواهیم داشت ...
در تاریخ پنجشنبه 20 تیر 1392 11:59 ق.ظ گفته :

خیلی دوسش داری
با اینکه خیانت میبینی
پای رفتن نداری...
ولی با طی زمان
میبینی آدمی هستی که دیگه
طاقت موندن نداری ...
تصمیمت و میگیری
ول میکنی میری
با اینکه خیلی دوسش داری.....!
فروغ
امید :
...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو