وبلاگ طرفداران بانوی شعر ایران : فروغ فرخزاد
بانو ، سال هاست که با رفتن تو، رویای پرواز تمام پروانه های درّه ی ابریشم، در پیله های تنهایی شان پوسیده و مهتاب روشنی آن سال ها، بر فراز آسمان گرفته ی اکنون، وصله ی ناجوری بیش نیست. و تو، که نیستی تا بگویی این شب ها را کجای این جهان بی گفت و گو اتراق کنیم، و آسمان خالی پرواز را با کدام پروانه ی خسته ای پر، که بگویی چرا هر چه باد می آید، بوی آشنایی به مشاممان نمی رسد، چرا هر چه باد می اید، بوی دشنه می آورد و کابوس؟ و هر چه باران می اید، شیون گریه می بارد از آسمان؟
بررسی تطبیقی شعر و اندیشۀ فروغ فرخزاد و سیلویا پلات

چکیده
:
در ادبیات تطبیقی بیش از هر چیز میتوان به نقاط وحدت اندیشۀ بشری پی برد که چگونه اندیشهای در نقطه ای از جهان توسط اندیشمندی، ادیبی و یا شاعری مطرح میشود و در نقطۀ دیگر همان اندیشه به گونهای دیگر مجال بروز مییابد. در این مقاله، نویسنده با بررسی و تحلیل زندگینامه و اندیشۀ دو شاعر زن، فروغ فرخزاد و سیلویا پلات، شعر آن دو را در حیطۀ لفظ و معنا و بلاغت مورد مطالعه قرار می دهد و به احصاء و برشمردن این مشابهت ها می پردازد .
افقهای مشترك شعر و اندیشۀ این دو شاعر با نگاهی به درون مایه های مشترك اشعار ایشان، با ذکر نمونه ها ی فارسی و انگلیسی شعر پلات و نمونه هایی از اشعار فر وغ فرخزاد، به این نتیجه نهایی دست می یابد که چگونه دو شاعر ، هر چند در یک برهۀ زمانی نزدیک به هم ، اما با وجود فرسنگ ها فاصله و بی خبری از وجود یکدیگر، تا چه اندازه می توانند از مشابهت ها ی گوناگون برخوردار باشند . در این جستار ، نگارنده با روش نقد روانشناختی، درونمایه هایی هم چون عشق، نا امیدی و یأس، معشوق و مرد، حسرت، سادگی و زودباور یهای زنانه، زوال و نابودی، همذات پنداری با گیاهان، کمال گرایی، مرگاندیشی و مرگ آگاهی، به عنوان درونمایه های مشترك و ذکر مثال ها و شواهد متعدد ی از میان اشعار ایشان، به مطالعۀ تطبیقی شعر و اندیشۀ این دو شاعر دست می یازد.


  دانلود با لینک مستقیم

حجم فایل : 323 کیلوبایت
ادامه مطلب
:
نظرات :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات